ÚVOD
UDALOSTI
PARTNERI
CIELE
KONTAKT
DOKUMENTY

Slovenská platforma pre biodiverzitu

  ...trvalo udržateľný rozvoj neznamená, že sme zdedili Zem od našich rodičov, ale že sme si ju požičali od našich detí...
 

Ustanovujúci míting Slovenskej platformy pre biodiverzitu 

   (Slovak Biodiversity Platform)

   14.4.2004, Smolenice

 

Ustanovujúceho mítingu Slovenskej platformy pre biodoverzity (Slovak Biodiversity Platform) sa zúčastnilo 28 odborníkov zo 16 organizácií pracujúcich v oblasti biodiverzity. Na mítingu bol prednesený a následne schválený návrh na vytvorenie Slovenskej platformy pre biodiverzitu  a jej stanov, ktoré vychádzajú z materiálu „Trendy vo výskume biodiverzity – Slovenská platforma pre biodiverzitu“ .

 

Všetci účastníci mítingu potvrdili svoje členstvo v Slovenskej platforme pre biodiverzitu (Slovak Biodiversity Platform). Členom Slovenskej platformy pre biodiverzitu je v súčasnej dobe 16 organizácií:

  • Ústav krajinnej ekológie SAV
  • Ústav genetiky a biotechnológií rastlín SAV
  • Botanický ústav  SAV
  • Ústav zoológie SAV
  • Ústav ekológie lesa SAV
  • Parazitologický ústav SAV
  • Prírodovedecká fakulta UK
  • Technická univerzita vo Zvolene
  • Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
  • Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
  • Ministerstvo životného prostredia SR
  • Štátna ochrana prírody SR
  • Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva
  • Výskumný ústav živočíšnej výroby
  • Krajina 21 (mimovládna organizácia)
  • Biosféra (mimovládna organizácia)

Účastníci mítingu zároveň poverili nasledovných odborníkov na analýzu súčasného stavu poznania biodiverzity a jeho následovný prednes na nasledujúcom mítingu SPB:

Doc. RNDr. Pavol Eliáš, CSc. - Slovenská poľnohospodárska univerzita, Nitra

Mgr. Henrik Kalivoda, PhD. – Ústav krajinnej ekológie SAV, Bratislava

Prof. Ing. Eduard Bublinec, CSc. - Ústav ekológie lesa SAV, Zvolen

RNDr. Zita Izakovičová - Ústav krajinnej ekológie SAV, Bratislava

Fotogaléria z mítingu

 

II. míting Slovenskej platformy pre biodiverzitu

29. november 2004, Smolenice

II. mítingu Slovenskej platformy pre biodoverzitu sa zúčastnilo 27 členov Slovenskej platformy pre biodoverzity zastupujúcich 15 organizácií.

 Účastníci mítingu boli oboznámený s dokumentmi prijatými na konferencii EPBRS pod patronátom Írska, konanej 21.-24. 5. 2004 v Killarney. Účastníkom mítingu boli prednesené 3 hlavné prijaté dokumenty:

·        Správa European Platform for Biodiversity Research Strategy (EPBRS)

·        Odporúčania mítingu European Platform for Biodiversity Research Strategy (EPBRS)

·        Deklarácia mítingu European Platform for Biodiversity Research Strategy (EPBRS)

Druhá časť mítingu bola venovaná diskusii k situácii vo Vysokých Tatrách a v ďalších postihnutých oblastiach po víchrici dňa 19.11.2004. Členovia Slovenskej platformy pre biodiverzitu prijali dokument „Stanovisko Slovenskej platformy pre biodiverzitu k situácii vo Vysokých Tatrách a v ďalších postihnutých oblastiach po víchrici dňa 19.11.2004“, ktorým  Slovenská platforma pre biodiverzitu deklaruje svoj postoj k danej situácii. Dokument bol zaslaný Výboru vlády pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier, predsedovi vlády SR, ministrovi životného prostredia SR, ministrovi pôdohospodárstva SR a ministrovi hospodárstva SR.

 

III. míting Slovenskej platformy pre biodiverzitu

26. apríl 2005, Bratislava

Mítingu Slovenskej platformy pre biodoverzitu sa zúčastnilo 17 členov Slovenskej platformy pre biodoverzity zastupujúcich 13 organizácií.

Účastníci mítingu boli oboznámený s dokumentmi prijatými na konferencii EPBRS pod patronátom Maďarska, konanej 31.3 - 4. 4. 2005 v Budapešti. Účastníkom mítingu boli prednesené 2 hlavné prijaté dokumenty:

·        Správa European Platform for Biodiversity Research Strategy (EPBRS)

·        Odporúčania mítingu European Platform for Biodiversity Research Strategy (EPBRS)

Ďalším bodom programu mítingu bolo vyhodnotenie EPBRS Prioritisation  Exercise pre prípravu výziev Európskej komisie v 7. RP. Členovia Slovenskej platformy pre biodiverzitu stanovili svoje priority v nasledovnom poradí (kompletný zoznam priorít tvorí prílohu zápisnice):

1.      spoznať a zmierniť interakcie medzi biodiverzitou a klimatickými zmenami

2.      zvýšiť taxonomické kapacity v dlhodobých výskumoch a výrazne zintenzívniť snahu na kompletnú inventarizáciu významných taxonomických skupín

3.      identifikovať, porozumieť a zmierniť degradáciu a úbytok habitatov a úbytok druhov

4.      kvantifikovať génovú diverzitu druhov ekonomického a ochranárskeho významu

5.      stanoviť a monitorovať kvalitu habitatov, včítanie minimálnych území pre prežitie, vhodný status ochrany a efektívny systém

Stanovisko Slovenskej platformy pre biodiverzitu bolo prezentované na konferencii EPBRS v Budapešti.

V ďalšom bode programu boli účastníci mítingu oboznámený s reakciami na dokument „Stanovisko Slovenskej platformy pre biodiverzitu situácii vo Vysokých Tatrách a v ďalších postihnutých oblastiach po víchrici dňa 19.11.2004“. Na stanovisko reagovali Výbor vlády pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier, Ministerstvo pôdohospodárstva SR a Správa TANAP-u. Všetky rekcie možno hodnotiť ako pozitívne. Na pôde EPBRS bol vysoko hodnotený záujem Slovenskej platformy pre biodiverzitu na riešenie problémov a ako aj jej akceptovanie v riadiacich orgánoch SR.

V záverečnej diskusii zástupca MŽP SR informoval účastníkov mítingu o obnovení činnosti Komisie Dohovoru o biologickej diverzite. Účastníci mítingu podporili myšlienku spolupráce Slovenskej platformy pre biodiverzitu a Komisie Dohovoru o biologickej diverzite ako poradného orgánu ministra životného prostredia SR.


Copyright © 2004 ÚKE SAV