Projektová činnosť

Medzinárodné

eLTER PLUS - European long-term ecosystem, critical zone and socio-ecological systems research infrastructure PLUS
European long-term ecosystem, critical zone and socio-ecological systems research infrastructure PLUS
Program: Horizont 2020
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Pokrok v porozumení, riadení a zabezpečení súčasných a budúcich funkcií a služieb ekosystémov je výzvou pre fragmentovaný a rozptýlený ekosystémový výskum, riadený úzkymi disciplinárnymi perspektívami, ktoré bránia holistickému porozumeniu komplexných ekologických a sociálno-ekologických systémov. Vznikajúcu výskumnú infraštruktúru (RI) pre európsky dlhodobý výskum ekosystémov, kritickej zóny a sociálno-ekologických systémov (eLTER RI) vyhodnotilo Európske strategické fórum pre výskumné infraštruktúry (ESFRI) ako RI s vysokým potenciálom na vyplnenie tejto medzery v európskom prostredí RI. Primárnym cieľom eLTER PLUS je otvoriť a rozšíriť výskumné kapacity a vplyv eLTER zapojením súčasných a nových užívateľov a rozvíjaním medziodborového a transdisciplinárneho výskumu, využívajúceho dizajn lokalít a platforiem eLTER a štandardný rámec pozorovaní eLTER. Projekt eLTER PLUS vykoná test výkonnosti vznikajúcej RI a zhodnotí a posilní svoje činnosti v reálnom čase. Ďalej bude podporovať budovanie komunít a poskytovanie služieb v súlade s projektom H2020 eLTER INFRAIA pre začínajúce komunity a súvisiacimi projektami. Zameriava sa na intenzívne využívanie 35 vybraných lokalít a platforiem v suchozemských, sladkovodných a pobrežných ekosystémoch v kombinácii s pozorovacími údajmi z ďalších 50 lokalít na skúmanie ekosystémov a sociálno-ekologických reakcií na globálne relevantné environmentálne výzvy z hľadiska integrity ekosystémov a ekosystémových služieb. Jeho celosystémový prístup bude získavať zmysluplné vedecké informácie a informácie relevantné pre politické rozhodovanie prostredníctvom spoločne navrhovaného transdisciplinárneho výskumu v spolupráci s rôznymi zainteresovanými stranami na miestnej, regionálnej a európskej úrovni. Spoločné akcie sa tiež zameriavajú na spoluprácu s partnerskými RI s cieľom maximalizovať synergie, zvýšiť efektívnosť a katalyzovať holistické porozumenie funkcií ekosystémov a na vývoj virtuálnych laboratórií, v ktorých sú in-situ údaje prepojené s inými zdrojmi údajov, akým je napr. Copernicus.
Web stránka projektu: https://www.lter-europe.net/projects/PLUS
Doba trvania: 1.2.2020 - 31.1.2025

Národné

Krajinnoekologické aspekty zelenej a modrej infraštruktúry pri tvorbe optimálneho priestorového základu ekologicky stabilných plôch v urbanizovanej krajine
Landscape-ecological aspects of green and blue infrastructure in creation of an optimal spatial basis for ecologically stable areas in urban landscape.
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Moyzeová Milena, PhD.
Anotácia: Aktuálnou témou súčasného vedeckého výskumu doma aj vo svete je riešenie problematiky zelenej (Z) a modrej (M) infraštruktúry. Úlohou Z a M infraštruktúry je podpora a zachovanie biodiverzity a diverzity krajiny, polyfunkčné využívanie krajiny, ochrana zložiek krajiny a zachovanie významných krajinných prvkov. Cieľom projektu bude na základe interdisciplinárneho vedeckého výskumu vypracovať metodiku hodnotenia Z a M infraštruktúry v sídelnom prostredí. Vytvoriť odborný metodický nástroj využiteľný pre plánovaciu a projekčnú prax na lokálnej úrovni. Okrem hodnotenia zelenej a modrej infraštruktúry bude parciálnym cieľom zhodnotiť aj sivú infraštruktúru, ktorá súvisí s rozvojom sídiel a komunikácií a je dôležitou súčasťou komplexného hodnotenia pre výsledné návrhy. Ochrana prirodzených a poloprírodných ale aj človekom vytvorených ekosystémov je dôležitou podmienkou pre zachovanie bioprodukcie, environmentálnych a socioekonomických funkcií a celkových podmienok a foriem života v urbanizovanej krajine.
Doba trvania: 1.1.2021 - 31.12.2024
Výskum špecifických prvkov biokultúrnej krajiny na Slovensku
Research of specific landscape elements of bio-cultural landscape in Slovakia
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Dobrovodská Marta, PhD.
Anotácia: V širšom ponímaní možno krajinu chápať ako prevažne biokultúrnu a multifunkčnú, keďže sa neustále prispôsobuje hospodárskym, sociálnym, kultúrnym a environmentálnym procesom v čase a priestore. Výsledkom je vznik biokultúrnych systémov poskytujúcich rozhodujúci a efektívny priestor integrácie prvkov biologickej a kultúrnej povahy, ktorej charakter významne ovplyvňuje jednotlivé biokultúrne systémy. Pozornosť v projekte bude venovaná jednak rozvoju metodiky detailného interdisciplinárneho a integrovaného výskumu vzájomného prepojenia biotických a sociálno-kultúrnych prvkov pomocou indikátorov biotickej a kultúrnej diverzity v hodnotných biokultúrnych systémoch na území Slovenska a tiež výskumu zmien rozsahu a štruktúry foriem tradičného agrárneho reliéfu na vybraných územiach. Špeciálna pozornosť bude venovaná stanoveniu faktorov zmien najhodnotnejších biokultúrnych systémov (hnacie sily, globálne megatrendy) na rôznej úrovni a určeniu vybraných úžitkov, ktoré poskytujú ľudskej spoločnosti.
Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2025