20. augusta 2017

Zlatý kosák 2017 pre Ústav krajinnej ekológie SAV

Ministerka Pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej Republiky udelila v rámci “AGROKOMPLEX 2017” titul

“ZLATÝ KOSÁK”

pre Ústav krajinnej ekológie SAV za publikáciu venovanú historickým krajinným štruktúram poľnohospodárkej krajiny Slovenska.

uke-kosak-1 uke-kosak-2

ZLATY KOSAK 2017 .pdf

15. mája 2017

ALTER-Net Policy brief – June 2017

Posledná medzinárodná konferencia projektu ALTER-Net “Nature and Society: Synergies, Conflicts, Trade-offs” ktorá sa uskutočnila 2.-5.mája v belgickom Ghente priniesla viacero zaujímavých výsledkov,  predovšetkým ponúkla možnosti prepojenia vedy a vedeckých výsledkov s politickou a decíznou sférou.

Dokument obsahujúci tieto linky je možné stiahnuť tu.

 

 

6. septembra 2016

Teatime4science

V rámci globálnej štúdie Teatime4science zteatime4science-logoapája Ústav krajinnej ekológie SAV do dekompozičného experimentu aj slovenských žiakov a skautov.

Dekompozičnej štúdie Teatime4science sa zúčastnia žiaci ZŠ kpt. Nálepku (https://trojka.edupage.org/) v Novom meste nad Váhom a slovenskí skauti zo 41. zboru T. G. Masaryka v Topolčiankach. Vo vedeckom výskume sa dekompozícia zisťuje použitím vrecúšok z nylonovej sieťoviny, obsahujúcich rastlinný materiál. Vrecúška sú zvážené a zakopávajú sa do pôdy, po dlhšej dobe sa vykopávajú a opäť vážia. Strata na váhe predstavuje materiál, ktorý sa rozložil (návod ku stiahnutiu: http://www.teatime4science.org/wp-content/uploads/Czech.pdf). Túto jednoduchú a lacnú metódu merania rýchlosti rozkladu prostredníctvom zakopávania čajových vrecúšok vyvinula Judith Sarneel z univerzity Umeå University vo Švédsku, v spolupráci s vedcami z Holandska, Rakúska a Vetenskap & Allmänhet vo Švédsku. Vedecká hodnota novej metódy už bola potvrdená a pokusy prebiehajú v súčasnej dobe v rôznych štátoch po celom svete. Žiaci a skauti zakopú  čajové vrecúška Green tea Lipton a Rooibos Lipton v júni 2017, v septembri 2017 ich vyberú a zvážia. Zistené údaje vložia na stránku projektu (www.teatime4science.org), ktorá zároveň poskytuje všetky informácie o experimente.

Kontaktná osoba za ÚKE SAV: Mgr. Veronika Piscová, PhD., e-mail: veronika.piscova@savba.sk

TBI Czech.pdf

sam_1349 sam_1395 sam_1402 sam_1405zs-kpt-nalepku-nm

13. júna 2016

Landscape and Landscape Ecology

17th International Symposium, 27 – 29 May, 2015, Nitra SlovakiaSLE 2015

Book of abstracts for download

Book of proceedings for download

Link na webstránku sympózia