Projektová činnosť

Medzinárodné

Restore4Life - Restore4Life - Obnova mokraďových komplexov ako systémov podporujúcich život v povodí Dunaja
Restore4Life - Restoration of wetland complexes as life supporting systems in the Danube Basin
Program: Horizont Európa
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Restore4Life demonštruje početné sociálno-ekonomické úžitky generované celostným (holistickým) a transdisciplinárnym prístupom k obnove sladkovodných a pobrežných mokradí v povodí Dunaja, ktorý prispeje k novej modro-zelenej infraštruktúre podporujúcej regionálnu odolnosť voči klimatickej zmene a zmierňovanie jej dopadov. Restore4Life má 4 demonštračné lokality a 6 monitorovacích lokalít po celom povodí Dunaja, aby ukázal, že zvýšené poskytovanie kľúčových ekosystémových služieb, ako je zadržiavanie vody a znečisťujúcich látok, sekvestrácia uhlíka a turistické príležitosti, ako aj lepšia odolnosť biotopov závislých od vody prinesú početné sociálno-ekonomické synergie, ktoré tiež poskytujú príležitosti pre udržateľné podnikanie a investície.Implementácia aktivít, ktorých hlavným cieľom je obnoviť laterálnu konektivitu v riečnych koridoroch, bude podporovaná službou Restore4Life na dlhodobú obnovu mokradí (Restore4Life Wetland Reconstruction Accelerator), ktorá kombinuje včasné integrované spravovanie mokradí s novou úrovňou spoločenskej angažovanosti. Akcelerátor poskytne testované ukazovatele, monitorovacie prístupy a podporu pri rozhodovaní na identifikáciu prispôsobených a na budúcnosť orientovaných cieľov, techník a holistických plánov obnovy mokradí. Umožní a uľahčí zapojenie sa občanov a zainteresovaných strán do spoločného navrhovania projektov vytvorením praktických komunít zainteresovaných strán, prostredníctvom prepojenia podobných projektov v rôznych fázach realizácie, občianskou vedou, tematickými mobilnými aplikáciami a využitím viacerých komunikačných kanálov s osobitným zameraním na vizuálny, praktický a interaktívny tok informácií, ktorý podporuje emocionálne väzby na vodou tvarované prostredie. Rôzne nástroje generované Restore4Life, vrátane príručiek pre podnikateľské prostredie a pre cielené plány obnovy, zabezpečia efektívnu replikáciu obnovných aktivít v pridružených regiónoch. V spolupráci s podobnými aktivitami tak Restore4Life efektívne podporuje integračné sociálne a ekonomické premeny.
Doba trvania: 1.6.2023 - 31.5.2027

Národné

Multikriteriálny prístup stanovenia udržateľného polyfunkčného využívania vysoko zraniteľných oblastí
Multi-criteria approach of sustainable multifunctional use of highly vulnerable area determination
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Krnáčová Zdena, PhD.
Anotácia: Princípy trvalo udržateľného využívania pôdy sú založené na rešpektovaní limitujúcich faktoroch, ich racionálneho využívania. Obzvlášť závažné je dodržiavanie týchto princípov hospodárenia vo vysoko zraniteľných oblastiach ako je chránená vodohospodárska oblasť (CHVO) Žitný ostrov. Zámerom projektu je stanovenie krajinnoekologického potenciálu, vyčlenenie zón optimálneho polyfunkčného využívania - ochranu a revitalizácia krajiny a jej zložiek, trvalo udržateľné ekonomické využívanie a mimoprodukčné využívanie krajiny, kultúrny a sociálny rozvoj vidieka. Nakoľko najväčším plošným znečisťovateľom patria farmárske firmy hospodáriace konvenčným spôsobom, ktoré chceme osloviť dotazníkovou formou v danom území, zistiť ich spôsob hospodárenia, benefitov, nevýhod, aktuálnych legislatívnych obmedzení, doporučení a pod. Vyhodnotením je posúdenie vhodnosti využívania krajiny, spracovanie výsledkov a ich implementácia do regionálnych antén Národnej siete rozvoja vidieka SR a iných strategických dokumentov.Jedným zo zámerov projektu je stanovenie krajinnoekologického potenciálu, vyčlenenie zón optimálneho polyfunkčného využívania - ochranu a revitalizácia krajiny a ich zložiek, trvalo udržateľné ekonomické využívanie a mimoprodukčné využívanie krajiny, kultúrny a sociálny rozvoj vidieka.
Doba trvania: 1.1.2024 - 31.12.2026
Zmeny krajinnej diverzity a biodiverzity v horských a vysokohorských oblastiach Západných Karpát
Changes in landscape diversity and biodiversity in mountain and alpine areas of the Western Carpathians
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Barančok Peter, CSc.
Anotácia: Západné Karpaty zaberajú podstatnú časť územia Slovenska. Krajinu charakterizujú horské a vysokohorské oblasti s typickou krajinnou štruktúrou, s rôznym zastúpením lesných a nelesných biotopov. Významným spôsobom sa tu na formovaní krajinného rázu uplatňujú prírodné, ale aj antropogénne podmienené faktory. Procesy prebiehajúce v prírodnom prostredí neustále ovplyvňujú krajinnú diverzitu a biodiverzitu a v súčasnosti čoraz viac na význame naberajú antropogénne vplyvy. Projekt sa zameriava na hodnotenie zmien krajiny a biodiverzity vybraných území vplyvom pôsobenia prírodných a antropogénnych stresových faktorov v rôznych časových obdobiach. Sledované budú zmeny krajinnej diverzity a biodiverzity, ktoré môžu vznikať vplyvom prirodzeného vývoja území, vplyvom globálnych faktorov, alebo vplyvom pôsobenia človeka v krajine. Vplyvy človeka budú hodnotené z hľadiska jeho historického pôsobenia v krajine, spôsobu a intenzity využívania krajiny, až po súčasné pôsobenie ovplyvňujúce celkový stav prírodného prostredia.
Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2025