Projektová činnosť

Medzinárodné

eLTER PPP - eLTER Preparatory Phase Project
eLTER Preparatory Phase Project
Program: Horizont 2020
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: eLTER RI je paneurópska výskumná infraštruktúra (RI) programu ESFRI, ktorá sa plánuje uviesť do prevádzky v roku 2027. Doteraz bola budovaná prostredníctvom národných investícií v priebehu niekoľkých desaťročí v kontexte projektov, zameraných na výskum ekosystémov, kritických zón a sociálno-ekologických systémov. Vedecký zámer eLTER RI podporilo 162 výskumných organizácií podpísaním memoranda o porozumení a 19 krajín (vrátane Slovenska) formálne poskytlo politickú podporu pre založenie eLTER RI. eLTER RI bude vytvárať vedecky spoľahlivé informácie, potrebné na reakciu na veľké spoločenské výzvy a zároveň bude pracovať ako distribuovaná RI nákladovo najefektívnejším spôsobom. Neustále bude zdokonaľovať svoje služby a in-situ zariadenia tak, aby zodpovedali potrebám zainteresovaných strán, a to aj pokiaľ ide o nové výskumné výzvy. Tým dosiahne globálne vedúce postavenie Európy v ekosystémových vedách. Projekt eLTER PPP stanoví víziu a poslanie, strategické plány spolupráce a analýzu dopadu RI; naplánuje riadiace štruktúry a začne implementovať a koordinovať plynulý prechod od prípravy k prevádzke RI založením právneho subjektu a jasným určením rizík a opatrení na ich zníženie. Pripraví analýzu nákladov a prínosov, úplnú nákladovú kalkuláciu RI a finančné plány pre strednodobé a dlhodobé obdobie a zladí ich s požiadavkami zúčastnených krajín. Vypracuje požiadavky, ktoré majú spĺňať centrálne služby RI, identifikuje hostiteľskú krajinu ústrednej administratívy RI, definuje zameranie a rozhodovacie procesy pre výber poskytovateľov ďalších centrálnych služieb; dokončí technické špecifikácie eLTER RI týkajúce sa návrhu národnej výskumnej infraštruktúry, štandardných pozorovaní eLTER a kategórií výskumných lokalít eLTER, ustanoví proces kategorizácie lokalít. Vytvorí a nastavoví komunikačné, diseminačné a marketingové štruktúry pre plynulé pokračovanie v eLTER RI a zapojenie vedeckej komunity používateľov eLTER a ďalších skupín užívateľov po skončení projektu.
Web stránka projektu: https://www.lter-europe.net/projects/PPP
Doba trvania: 1.2.2020 - 31.1.2025
PAREUS - PAREUS - Poskytovanie adaptívnych poznatkov pre posilnenie stratégie EÚ v oblasti biodiverzity pre udržateľné krajiny a chránené oblasti
PAREUS - Providing Adaptive knowledge for Ratcheting up the EU Biodiversity strategy for Sustainable landscapes and protected areas
Program: Horizont Európa
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Kanka Róbert, PhD.
Anotácia: Program PAREUS využíva inovatívny krajinný prístup s cieľom integrovať politiku a prax pre rôzne spôsoby využívania pôdy, aby sa zabezpečilo spravodlivé a udržateľné využívanie pôdy v priestorovo explicitnom rámci. Krajinný prístup je interdisciplinárny a na riešenie orientovaný rámec, ktorý spája viaceré zainteresované strany z viacerých sektorov a bude mimoriadne vhodný na uľahčenie spoločenských zmien smerom k spravodlivému a udržateľnému prechodu prostredníctvom cielených a na budúcnosť orientovaných snáh o obnovu.
Web stránka projektu: https://www.biodiversa.eu/2023/04/19/pareus/
Doba trvania: 1.1.2023 - 31.12.2025
Restore4Life - Restore4Life - Obnova mokraďových komplexov ako systémov podporujúcich život v povodí Dunaja
Restore4Life - Restoration of wetland complexes as life supporting systems in the Danube Basin
Program: Horizont Európa
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Restore4Life demonštruje početné sociálno-ekonomické úžitky generované celostným (holistickým) a transdisciplinárnym prístupom k obnove sladkovodných a pobrežných mokradí v povodí Dunaja, ktorý prispeje k novej modro-zelenej infraštruktúre podporujúcej regionálnu odolnosť voči klimatickej zmene a zmierňovanie jej dopadov. Restore4Life má 4 demonštračné lokality a 6 monitorovacích lokalít po celom povodí Dunaja, aby ukázal, že zvýšené poskytovanie kľúčových ekosystémových služieb, ako je zadržiavanie vody a znečisťujúcich látok, sekvestrácia uhlíka a turistické príležitosti, ako aj lepšia odolnosť biotopov závislých od vody prinesú početné sociálno-ekonomické synergie, ktoré tiež poskytujú príležitosti pre udržateľné podnikanie a investície.Implementácia aktivít, ktorých hlavným cieľom je obnoviť laterálnu konektivitu v riečnych koridoroch, bude podporovaná službou Restore4Life na dlhodobú obnovu mokradí (Restore4Life Wetland Reconstruction Accelerator), ktorá kombinuje včasné integrované spravovanie mokradí s novou úrovňou spoločenskej angažovanosti. Akcelerátor poskytne testované ukazovatele, monitorovacie prístupy a podporu pri rozhodovaní na identifikáciu prispôsobených a na budúcnosť orientovaných cieľov, techník a holistických plánov obnovy mokradí. Umožní a uľahčí zapojenie sa občanov a zainteresovaných strán do spoločného navrhovania projektov vytvorením praktických komunít zainteresovaných strán, prostredníctvom prepojenia podobných projektov v rôznych fázach realizácie, občianskou vedou, tematickými mobilnými aplikáciami a využitím viacerých komunikačných kanálov s osobitným zameraním na vizuálny, praktický a interaktívny tok informácií, ktorý podporuje emocionálne väzby na vodou tvarované prostredie. Rôzne nástroje generované Restore4Life, vrátane príručiek pre podnikateľské prostredie a pre cielené plány obnovy, zabezpečia efektívnu replikáciu obnovných aktivít v pridružených regiónoch. V spolupráci s podobnými aktivitami tak Restore4Life efektívne podporuje integračné sociálne a ekonomické premeny.
Doba trvania: 1.6.2023 - 31.5.2027

Národné

Výskum špecifických prvkov biokultúrnej krajiny na Slovensku
Research of specific landscape elements of bio-cultural landscape in Slovakia
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Dobrovodská Marta, PhD.
Anotácia: V širšom ponímaní možno krajinu chápať ako prevažne biokultúrnu a multifunkčnú, keďže sa neustále prispôsobuje hospodárskym, sociálnym, kultúrnym a environmentálnym procesom v čase a priestore. Výsledkom je vznik biokultúrnych systémov poskytujúcich rozhodujúci a efektívny priestor integrácie prvkov biologickej a kultúrnej povahy, ktorej charakter významne ovplyvňuje jednotlivé biokultúrne systémy. Pozornosť v projekte bude venovaná jednak rozvoju metodiky detailného interdisciplinárneho a integrovaného výskumu vzájomného prepojenia biotických a sociálno-kultúrnych prvkov pomocou indikátorov biotickej a kultúrnej diverzity v hodnotných biokultúrnych systémoch na území Slovenska a tiež výskumu zmien rozsahu a štruktúry foriem tradičného agrárneho reliéfu na vybraných územiach. Špeciálna pozornosť bude venovaná stanoveniu faktorov zmien najhodnotnejších biokultúrnych systémov (hnacie sily, globálne megatrendy) na rôznej úrovni a určeniu vybraných úžitkov, ktoré poskytujú ľudskej spoločnosti.
Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2025
Vývoj pôdnych vlastností a vegetácie na bývalej poľnohospodárskej pôde
Evolution of soil properties and vegetation on the former agricultural land
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Kollár Jozef, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na výskum vývoja pôdnych vlastností a vegetácie na opustenej poľnohospodárskej pôde.
Doba trvania: 1.1.2021 - 31.12.2024
Zmeny krajinnej diverzity a biodiverzity v horských a vysokohorských oblastiach Západných Karpát
Changes in landscape diversity and biodiversity in mountain and alpine areas of the Western Carpathians
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Barančok Peter, CSc.
Anotácia: Západné Karpaty zaberajú podstatnú časť územia Slovenska. Krajinu charakterizujú horské a vysokohorské oblasti s typickou krajinnou štruktúrou, s rôznym zastúpením lesných a nelesných biotopov. Významným spôsobom sa tu na formovaní krajinného rázu uplatňujú prírodné, ale aj antropogénne podmienené faktory. Procesy prebiehajúce v prírodnom prostredí neustále ovplyvňujú krajinnú diverzitu a biodiverzitu a v súčasnosti čoraz viac na význame naberajú antropogénne vplyvy. Projekt sa zameriava na hodnotenie zmien krajiny a biodiverzity vybraných území vplyvom pôsobenia prírodných a antropogénnych stresových faktorov v rôznych časových obdobiach. Sledované budú zmeny krajinnej diverzity a biodiverzity, ktoré môžu vznikať vplyvom prirodzeného vývoja území, vplyvom globálnych faktorov, alebo vplyvom pôsobenia človeka v krajine. Vplyvy človeka budú hodnotené z hľadiska jeho historického pôsobenia v krajine, spôsobu a intenzity využívania krajiny, až po súčasné pôsobenie ovplyvňujúce celkový stav prírodného prostredia.
Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2025