Projektová činnosť

Medzinárodné

eLTER PPP - eLTER Preparatory Phase Project
eLTER Preparatory Phase Project
Program: Horizont 2020
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: eLTER RI je paneurópska výskumná infraštruktúra (RI) programu ESFRI, ktorá sa plánuje uviesť do prevádzky v roku 2027. Doteraz bola budovaná prostredníctvom národných investícií v priebehu niekoľkých desaťročí v kontexte projektov, zameraných na výskum ekosystémov, kritických zón a sociálno-ekologických systémov. Vedecký zámer eLTER RI podporilo 162 výskumných organizácií podpísaním memoranda o porozumení a 19 krajín (vrátane Slovenska) formálne poskytlo politickú podporu pre založenie eLTER RI. eLTER RI bude vytvárať vedecky spoľahlivé informácie, potrebné na reakciu na veľké spoločenské výzvy a zároveň bude pracovať ako distribuovaná RI nákladovo najefektívnejším spôsobom. Neustále bude zdokonaľovať svoje služby a in-situ zariadenia tak, aby zodpovedali potrebám zainteresovaných strán, a to aj pokiaľ ide o nové výskumné výzvy. Tým dosiahne globálne vedúce postavenie Európy v ekosystémových vedách. Projekt eLTER PPP stanoví víziu a poslanie, strategické plány spolupráce a analýzu dopadu RI; naplánuje riadiace štruktúry a začne implementovať a koordinovať plynulý prechod od prípravy k prevádzke RI založením právneho subjektu a jasným určením rizík a opatrení na ich zníženie. Pripraví analýzu nákladov a prínosov, úplnú nákladovú kalkuláciu RI a finančné plány pre strednodobé a dlhodobé obdobie a zladí ich s požiadavkami zúčastnených krajín. Vypracuje požiadavky, ktoré majú spĺňať centrálne služby RI, identifikuje hostiteľskú krajinu ústrednej administratívy RI, definuje zameranie a rozhodovacie procesy pre výber poskytovateľov ďalších centrálnych služieb; dokončí technické špecifikácie eLTER RI týkajúce sa návrhu národnej výskumnej infraštruktúry, štandardných pozorovaní eLTER a kategórií výskumných lokalít eLTER, ustanoví proces kategorizácie lokalít. Vytvorí a nastavoví komunikačné, diseminačné a marketingové štruktúry pre plynulé pokračovanie v eLTER RI a zapojenie vedeckej komunity používateľov eLTER a ďalších skupín užívateľov po skončení projektu.
Web stránka projektu: https://www.lter-europe.net/projects/PPP
Doba trvania: 1.2.2020 - 31.1.2025
Restore4Life - Restore4Life - Obnova mokraďových komplexov ako systémov podporujúcich život v povodí Dunaja
Restore4Life - Restoration of wetland complexes as life supporting systems in the Danube Basin
Program: Horizont Európa
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Restore4Life demonštruje početné sociálno-ekonomické úžitky generované celostným (holistickým) a transdisciplinárnym prístupom k obnove sladkovodných a pobrežných mokradí v povodí Dunaja, ktorý prispeje k novej modro-zelenej infraštruktúre podporujúcej regionálnu odolnosť voči klimatickej zmene a zmierňovanie jej dopadov. Restore4Life má 4 demonštračné lokality a 6 monitorovacích lokalít po celom povodí Dunaja, aby ukázal, že zvýšené poskytovanie kľúčových ekosystémových služieb, ako je zadržiavanie vody a znečisťujúcich látok, sekvestrácia uhlíka a turistické príležitosti, ako aj lepšia odolnosť biotopov závislých od vody prinesú početné sociálno-ekonomické synergie, ktoré tiež poskytujú príležitosti pre udržateľné podnikanie a investície.Implementácia aktivít, ktorých hlavným cieľom je obnoviť laterálnu konektivitu v riečnych koridoroch, bude podporovaná službou Restore4Life na dlhodobú obnovu mokradí (Restore4Life Wetland Reconstruction Accelerator), ktorá kombinuje včasné integrované spravovanie mokradí s novou úrovňou spoločenskej angažovanosti. Akcelerátor poskytne testované ukazovatele, monitorovacie prístupy a podporu pri rozhodovaní na identifikáciu prispôsobených a na budúcnosť orientovaných cieľov, techník a holistických plánov obnovy mokradí. Umožní a uľahčí zapojenie sa občanov a zainteresovaných strán do spoločného navrhovania projektov vytvorením praktických komunít zainteresovaných strán, prostredníctvom prepojenia podobných projektov v rôznych fázach realizácie, občianskou vedou, tematickými mobilnými aplikáciami a využitím viacerých komunikačných kanálov s osobitným zameraním na vizuálny, praktický a interaktívny tok informácií, ktorý podporuje emocionálne väzby na vodou tvarované prostredie. Rôzne nástroje generované Restore4Life, vrátane príručiek pre podnikateľské prostredie a pre cielené plány obnovy, zabezpečia efektívnu replikáciu obnovných aktivít v pridružených regiónoch. V spolupráci s podobnými aktivitami tak Restore4Life efektívne podporuje integračné sociálne a ekonomické premeny.
Doba trvania: 1.6.2023 - 31.5.2027

Národné

Dlhodobé zmeny znečistenia ovzdušia a ich dopad na ekosystémy
Long-term changes of atmospheric pollution and their impact to ecosystems
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na zhodnotenie dlhodobých zmien znečistenia ovzdušia a ich dopadov na vybranéekosystémy. Projekt má dve hlavné témy. Prvá je zameraná na výskum zmien atmosférickej depozícieprostredníctvom machorastov ako akumulátorov znečisťujúcich látok. Nadväzujeme na niekoľko desaťročnýceloslovenský výskum metodikou ICP Vegetation, súčasťou bude aj vytvorenie máp znečistenia Slovenska ahodnotenie dopadu na človeka a ekosystémy. Na LTER lokalite Báb budeme pokračovať v štúdiu akumulácieznečisťujúcich látok v machorastoch, listoch drevín a pôde lesného ekosystému. Druhou témou jeexperimentálne štúdium dopadu zvýšenej teploty a depozície dusíka a fosforu na ekosystém alpínskych lúk nalokalitách LTER Jalovecká dolina (od r. 2002; fosfor a 3 koncentrácie dusíka; od r. 2009 aj regeneráciuekosystému) a Kráľova hoľa (od r. 2009; zvýšenie teploty, depozícia dusíka a ich kombinácia). V projektezopakujeme všetky doterajšie merania, vyhodnotíme zmeny a dopady na štruktúru a fungovanie ekosystému.
Doba trvania: 1.1.2021 - 31.12.2024
BIO RESERVE - Implementácia Agendy 2030 prostredníctvom biosférických rezervácií
Implementation of Agenda 2030 through biosphere reserves
Program: APVV
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Piscová Veronika, PhD.
Anotácia: Zámerom projektu je vytvoriť návrh udržateľného inštitucionálneho, finančného a legislatívneho modelu fungovaniabiosférických rezervácií v podmienkach Slovenskej republiky a východísk ich strategického rozvoja na základeanalýzy potenciálu územia v kontexte napĺňania cieľov Agendy 2030, teórie odolnosti, zahraničných skúseností apríkladov dobrej praxe. Model bude reflektovať výstupy analýzy všetkých zložiek potenciálu štyroch slovenskýchbiosférických rezervácií v kontexte teórie odolnosti a cieľov Agendy 2030 a bude rozpracovaný so konkrétnychbusiness modelov jednotlivých biosférických rezervácií. Jeho súčasťou bude aj metodika tvorby rozvojovýchdokumentov pre biosférické rezervácie (stratégia rozvoja, akčný plán, marketingová komunikačná stratégia), ktorábude počas projektu aplikovaná vo všetkých štyroch biosférických rezerváciách s ohľadom na najnovšie trendyúzemného rozvoja, podporu odolnosti skúmaných území a zachovanie ich výnimočnej hodnoty v celosvetovomrozmere. Súčasťou projektu budú aj aktivity zamerané na budovanie povedomia odbornej i laickej verejnosti oriešenej problematike, popularizovanie výsledkov projektu a výmenu poznatkov, nápadov a skúsenosti s aktérmi zverejného, súkromného a neziskového sektora v podobe workshopov, konferencie, verejných diskusií,konferenčných príspevkov a vysokokvalitných výskumných výstupov.
Doba trvania: 1.7.2021 - 30.6.2025
Výskum špecifických prvkov biokultúrnej krajiny na Slovensku
Research of specific landscape elements of bio-cultural landscape in Slovakia
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Dobrovodská Marta, PhD.
Anotácia: V širšom ponímaní možno krajinu chápať ako prevažne biokultúrnu a multifunkčnú, keďže sa neustále prispôsobuje hospodárskym, sociálnym, kultúrnym a environmentálnym procesom v čase a priestore. Výsledkom je vznik biokultúrnych systémov poskytujúcich rozhodujúci a efektívny priestor integrácie prvkov biologickej a kultúrnej povahy, ktorej charakter významne ovplyvňuje jednotlivé biokultúrne systémy. Pozornosť v projekte bude venovaná jednak rozvoju metodiky detailného interdisciplinárneho a integrovaného výskumu vzájomného prepojenia biotických a sociálno-kultúrnych prvkov pomocou indikátorov biotickej a kultúrnej diverzity v hodnotných biokultúrnych systémoch na území Slovenska a tiež výskumu zmien rozsahu a štruktúry foriem tradičného agrárneho reliéfu na vybraných územiach. Špeciálna pozornosť bude venovaná stanoveniu faktorov zmien najhodnotnejších biokultúrnych systémov (hnacie sily, globálne megatrendy) na rôznej úrovni a určeniu vybraných úžitkov, ktoré poskytujú ľudskej spoločnosti.
Doba trvania: 1.1.2022 - 31.12.2025