Projektová činnosť

Medzinárodné

eLTER PLUS - European long-term ecosystem, critical zone and socio-ecological systems research infrastructure PLUS
European long-term ecosystem, critical zone and socio-ecological systems research infrastructure PLUS
Program: Horizont 2020
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Pokrok v porozumení, riadení a zabezpečení súčasných a budúcich funkcií a služieb ekosystémov je výzvou pre fragmentovaný a rozptýlený ekosystémový výskum, riadený úzkymi disciplinárnymi perspektívami, ktoré bránia holistickému porozumeniu komplexných ekologických a sociálno-ekologických systémov. Vznikajúcu výskumnú infraštruktúru (RI) pre európsky dlhodobý výskum ekosystémov, kritickej zóny a sociálno-ekologických systémov (eLTER RI) vyhodnotilo Európske strategické fórum pre výskumné infraštruktúry (ESFRI) ako RI s vysokým potenciálom na vyplnenie tejto medzery v európskom prostredí RI. Primárnym cieľom eLTER PLUS je otvoriť a rozšíriť výskumné kapacity a vplyv eLTER zapojením súčasných a nových užívateľov a rozvíjaním medziodborového a transdisciplinárneho výskumu, využívajúceho dizajn lokalít a platforiem eLTER a štandardný rámec pozorovaní eLTER. Projekt eLTER PLUS vykoná test výkonnosti vznikajúcej RI a zhodnotí a posilní svoje činnosti v reálnom čase. Ďalej bude podporovať budovanie komunít a poskytovanie služieb v súlade s projektom H2020 eLTER INFRAIA pre začínajúce komunity a súvisiacimi projektami. Zameriava sa na intenzívne využívanie 35 vybraných lokalít a platforiem v suchozemských, sladkovodných a pobrežných ekosystémoch v kombinácii s pozorovacími údajmi z ďalších 50 lokalít na skúmanie ekosystémov a sociálno-ekologických reakcií na globálne relevantné environmentálne výzvy z hľadiska integrity ekosystémov a ekosystémových služieb. Jeho celosystémový prístup bude získavať zmysluplné vedecké informácie a informácie relevantné pre politické rozhodovanie prostredníctvom spoločne navrhovaného transdisciplinárneho výskumu v spolupráci s rôznymi zainteresovanými stranami na miestnej, regionálnej a európskej úrovni. Spoločné akcie sa tiež zameriavajú na spoluprácu s partnerskými RI s cieľom maximalizovať synergie, zvýšiť efektívnosť a katalyzovať holistické porozumenie funkcií ekosystémov a na vývoj virtuálnych laboratórií, v ktorých sú in-situ údaje prepojené s inými zdrojmi údajov, akým je napr. Copernicus.
Web stránka projektu: https://www.lter-europe.net/projects/PLUS
Doba trvania: 1.2.2020 - 31.1.2025
CHIME_NPV - CHIME_NPV - Kvantifikácia nefotosyntetickej vegetácie z budúcej misie Copernicus Hyperspectral Imaging Mission for the Environment
CHIME_NPV - Towards quantification of non-photosynthetic vegetation from Copernicus Hyperspectral Imaging Mission for the Environment
Program: European Space Agency (ESA)
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Halabuk Andrej, PhD.
Anotácia: Aktivity projektu predstavujú štúdiu uskutočniteľnosti pridanej hodnoty satelitne založeného hyperspektrálneho snímkovania pre mapovanie nefotosyntetizujúcej vegetácie (NPV) v poľnohospodárskej krajine. Skúmajú sa inovatívne prístupy a efektívne algoritmy pre kvantifikáciu NPV s použitím produktov nedávnych satelitných platforiem PRISMA a EnMAP. Okrem toho sa údaje relevantné pre NPV priebežne zhromažďujú prostredníctvom špecifických terénnych kampaní v rôznej mierke (od pozemku po celý región).
Doba trvania: 2.4.2022 - 1.4.2024
PANGEOS - PANGEOS - Pan-European Network of Green Deal Agriculture and Forestry Earth Observation Science
PANGEOS - Pan-European Network of Green Deal Agriculture and Forestry Earth Observation Science
Program: COST
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Halabuk Andrej, PhD.
Anotácia: Poľnohospodárske systémy a lesy patria medzi zraniteľné ekosystémy citlivo reagujúce na súčasné environmentálne a klimatické dynamické zmeny. Ciele stanovené projektom PANGEOS sú navrhnuté v nadväznosti na strategické ciele Európskeho zeleného dohovoru. Pre poľnohospodárstvo zahŕňajú zabezpečenie potravinovej bezpečnosti v kontexte klimatických zmien, posilnenie odolnosti európskeho potravinového systému a zníženie environmentálnej a klimatickej stopy európskeho poľnohospodárskeho sektora smerom k konkurencieschopnému a udržateľnému využívaniu a manažmentu zdrojov. Pre lesníctvo zahŕňajú ochranu, obnovu a rozšírenie európskych lesov na boj proti klimatickým zmenám, zvrátenie straty biodiverzity a zabezpečenie odolných a multifunkčných lesných ekosystémov. Na podporu týchto cieľov má PANGEOS využiť najmodernejšie technológie diaľkového prieskumu (RS) na pokrok v pracovných postupoch poľného fenotypovania, presnom poľnohospodárstve/lesníctve a rozsiahlejších operačných hodnoteniach pre udržateľnejší manažment prírodných zdrojov Európy.
Web stránka projektu: https://pangeos.eu/
Doba trvania: 6.11.2023 - 6.11.2027
PEOPLE-EA - PEOPLE Ecosystem Accounting
PEOPLE Ecosystem Accounting
Program: European Space Agency (ESA)
Zodpovedný riešiteľ: Mgr. Černecký Ján, PhD.
Anotácia: Hlavným cieľom medzinárodného projektu PEOPLE Ecosystem Accounting (PEOPLE-EA) je študovať význam diaľkového prieskumu Zeme (DPZ) pre účely zavádzania ekosystémového účtovníctva a demonštrovať aktuálne možnosti využitia DPZ pre suchozemské a sladkovodné ekosystémy. Projekt PEOPLE-EA sa snaží preukázať stúpajúcu hodnotu údajov DPZ s cieľom napomôcť implementácii ekosystémového účtovníctva na národnej úrovni členských štátov EÚ.
Doba trvania: 1.6.2022 - 31.3.2024
EUGW - Pozorovanie trávnych porastov - aktualizácia CO4N2K
EU Grassland Watch – CO4N2K update
Program: Bilaterálne - iné
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: EU Grassland Watch bude podporovať monitorovanie a manažment lokalít N2000 so zameraním na trávnaté porasty, a tým hodnotiť stav chránených oblastí / ekosystémov v priebehu času. Program Copernicus poskytne cenné zdroje na mapovanie a monitorovanie lokalít prostredníctvom existujúcich produktov pripravených na použitie a prevádzkových akvizícií snímok z pozorovania Zeme (EO). Výsledky analytických procesov budú k dispozícii používateľom prostredníctvom užívateľsky prívetivého a intuitívneho webového nástroja na podporu ich potrieb v oblasti podávania správ a manažmentu na rôznych úrovniach od celoeurópskej až po úroveň lokality.
Web stránka projektu: https://cop4n2k.eu/
Doba trvania: 22.1.2024 - 16.5.2026
Restore4Life - Restore4Life - Obnova mokraďových komplexov ako systémov podporujúcich život v povodí Dunaja
Restore4Life - Restoration of wetland complexes as life supporting systems in the Danube Basin
Program: Horizont Európa
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Restore4Life demonštruje početné sociálno-ekonomické úžitky generované celostným (holistickým) a transdisciplinárnym prístupom k obnove sladkovodných a pobrežných mokradí v povodí Dunaja, ktorý prispeje k novej modro-zelenej infraštruktúre podporujúcej regionálnu odolnosť voči klimatickej zmene a zmierňovanie jej dopadov. Restore4Life má 4 demonštračné lokality a 6 monitorovacích lokalít po celom povodí Dunaja, aby ukázal, že zvýšené poskytovanie kľúčových ekosystémových služieb, ako je zadržiavanie vody a znečisťujúcich látok, sekvestrácia uhlíka a turistické príležitosti, ako aj lepšia odolnosť biotopov závislých od vody prinesú početné sociálno-ekonomické synergie, ktoré tiež poskytujú príležitosti pre udržateľné podnikanie a investície.Implementácia aktivít, ktorých hlavným cieľom je obnoviť laterálnu konektivitu v riečnych koridoroch, bude podporovaná službou Restore4Life na dlhodobú obnovu mokradí (Restore4Life Wetland Reconstruction Accelerator), ktorá kombinuje včasné integrované spravovanie mokradí s novou úrovňou spoločenskej angažovanosti. Akcelerátor poskytne testované ukazovatele, monitorovacie prístupy a podporu pri rozhodovaní na identifikáciu prispôsobených a na budúcnosť orientovaných cieľov, techník a holistických plánov obnovy mokradí. Umožní a uľahčí zapojenie sa občanov a zainteresovaných strán do spoločného navrhovania projektov vytvorením praktických komunít zainteresovaných strán, prostredníctvom prepojenia podobných projektov v rôznych fázach realizácie, občianskou vedou, tematickými mobilnými aplikáciami a využitím viacerých komunikačných kanálov s osobitným zameraním na vizuálny, praktický a interaktívny tok informácií, ktorý podporuje emocionálne väzby na vodou tvarované prostredie. Rôzne nástroje generované Restore4Life, vrátane príručiek pre podnikateľské prostredie a pre cielené plány obnovy, zabezpečia efektívnu replikáciu obnovných aktivít v pridružených regiónoch. V spolupráci s podobnými aktivitami tak Restore4Life efektívne podporuje integračné sociálne a ekonomické premeny.
Doba trvania: 1.6.2023 - 31.5.2027

Národné

Dlhodobé zmeny znečistenia ovzdušia a ich dopad na ekosystémy
Long-term changes of atmospheric pollution and their impact to ecosystems
Program: VEGA
Zodpovedný riešiteľ: RNDr. Halada Ľuboš, CSc.
Anotácia: Projekt je zameraný na zhodnotenie dlhodobých zmien znečistenia ovzdušia a ich dopadov na vybranéekosystémy. Projekt má dve hlavné témy. Prvá je zameraná na výskum zmien atmosférickej depozícieprostredníctvom machorastov ako akumulátorov znečisťujúcich látok. Nadväzujeme na niekoľko desaťročnýceloslovenský výskum metodikou ICP Vegetation, súčasťou bude aj vytvorenie máp znečistenia Slovenska ahodnotenie dopadu na človeka a ekosystémy. Na LTER lokalite Báb budeme pokračovať v štúdiu akumulácieznečisťujúcich látok v machorastoch, listoch drevín a pôde lesného ekosystému. Druhou témou jeexperimentálne štúdium dopadu zvýšenej teploty a depozície dusíka a fosforu na ekosystém alpínskych lúk nalokalitách LTER Jalovecká dolina (od r. 2002; fosfor a 3 koncentrácie dusíka; od r. 2009 aj regeneráciuekosystému) a Kráľova hoľa (od r. 2009; zvýšenie teploty, depozícia dusíka a ich kombinácia). V projektezopakujeme všetky doterajšie merania, vyhodnotíme zmeny a dopady na štruktúru a fungovanie ekosystému.
Doba trvania: 1.1.2021 - 31.12.2024